Poniedziałek, Październik 10, 2016, 12:07
W ostatnim tygodniu września gościliśmy w Skarszewach 26-osobową grupę z zaprzyjaźnionego miasta Mechernich z Niemiec.
Dla Młodzieży przygotowano wiele atrakcji. W pierwszym dniu spotkali się z Burmistrzem Skarszew Panem Jackiem Pauli następnie obejrzeli Zamek Joannitów, Rynek a także zwiedzili ekspozycje historyczną w bibliotece. Kolejny dzień spędzili w Gimnazjum uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych. W godzinach popołudniowych uczestniczyli w zajęciach artystycznych poznając region kociewski. Po wysłuchaniu krótkiej historii regionu w trakcie zajęć manualnych wykonywali miniaturę jednego z instrumentów ludowych z Kociewia - burczybasa.
W kolejnych dniach wspólnie ze skarszewską młodzieżą zwiedzali trójmiasto, uczestniczyli w zajęciach w Centrum Nauk Eksperyment. Organizatorzy przygotowali także wycieczkę do Muzeum Zamkowego w Malborku, Fabryki Sztuk w Tczewie, Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie oraz Muzeum Diecezjalnego. Na zakończenie nasi goście odwiedzili Grodzisku Owidz, gdzie uczestniczyli w warsztatach średniowiecznych. Młodzież strzelała z łuku, toczyła bitwy na miecze, poznała uroki grodziska. Na zakończenie spotkania rozpalono ognisko i przy wspólnym śpiewie pieczono kiełbaski. Piątkowy wieczór zakończył się dyskoteką w Gimnazjum w Skarszewach.
Nad całością organizacji czuwał Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Skarszewach, całej grupie niemiecko-polskiej towarzyszył nauczyciel Pan Krystian Buchholc. Za jego trud i oddanie serdecznie dziękujemy. Słowa podzięki kierujemy także do Pana Wiesława Brzoskowskiego, dyrektora Zespołu Szkól Publicznych w Skarszewach oraz pani Cecylii Hinz dyrektora Gminnego Ośrodka Obsługi Szkół i Przedszkoli w Skarszewach.
To był wspaniały tydzień dla naszych gości i skarszewskiej młodzieży.